Bóg z tymi, którzy Go miłują,

współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. Rz 8,28

· UCZESTNICY DEBAT

ZMIEŃ JĘZYK

MACIEJ KRZYŻANOWSKI

Rocznik 1975. Urodzony w Szczecinie. Absolwent prawa i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, rodzinnie mocno związany z Krakowem, w którym obecnie mieszka.

W przeszłości dziennikarz sportowy, m.in. krakowskiego Tempa, Polskiego Radia Programu III i dziennika ŻYCIE, a obecnie adwokat i społecznik, jest osobą głęboko zaangażowaną w działalność pro publico bono. Jest prezesem stowarzyszenia Ne Cedat Polonia, którego głównymi celami są promowanie i upamiętnianie postaw patriotycznych, edukacja prawna i obywatelska oraz rozbudzanie miłości do historii, dziedzictwa kulturowego, wiary i tradycji Rzeczpospolitej Polskiej zwłaszcza wśród młodych Polaków. Jednym z aspektów tej działalności jest łączenie pokoleń poprzez pomoc seniorom, zwłaszcza tym szczególnie zasłużonym dla Państwa Polskiego.

Jednym z pól zainteresowań mecenasa jest pomoc ofiarom represji systemu komunistycznego w latach 1944-1989. Udziela porad prawnych oraz prowadzi procesy rehabilitacyjne i odszkodowawcze wielu dawnych, często zapomnianych i odsuniętych w cień działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy doznali traumy nie tylko poprzez odbycie kar pozbawienia wolności i doznane tortury, ale również z powodu szykan i prześladowań, jakie były ich udziałem nawet po odzyskaniu wolności. Wiele z tych osób dzięki tym działaniom zostało nie tylko w pełni zrehabilitowanych w sensie prawnym, ale i uzyskało środki umożliwiające godne życie, adekwatne dla stopnia ich poświęcenia dla niepodległej Polski.

Drugim polem społecznej pasji jest docieranie do osób starszych, szczególnie zasłużonych dla Polski i popularyzacja ich postaw życiowych oraz wyznawanych wartości. Wśród jego „odkryć” należy wymienić przede wszystkim śp. Wandę Szajowską (1911-2022), pochodzącą ze Lwowa mieszkankę krakowskiego Salwatora, która była najstarszą grającą na co dzień, do końca swoich dni (zmarła w wieku 111 lat), pianistką świata. Organizował coroczne urodziny pani Wandy, które nawet w czasie pandemii, gromadziły pod oknem jej krakowskiego mieszkania licznych mieszkańców miasta oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Dzięki jego staraniom, panią Wandę Szajowską odwiedził w styczniu 2019 roku Pan Prezydent Andrzej Duda.

Jest również aktywnym członkiem bratniego stowarzyszenia Ne Cedat Academia, zrzeszającego od ponad 25 lat rodziny profesorów aresztowanych przez Niemców w słynnej Sonderaktion Krakau 6 listopada 1939 r., jak również uczestników tajnego nauczania. W ramach działalności w stowarzyszeniu podejmuje liczne inicjatywy mające na celu upamiętnienie chwalebnej historii przedstawicieli nauki polskiej w latach II wojny światowej. W szczególności współorganizował Wyprawę Akademicką do niemieckich obozów koncentracyjnych Sachsenhausen, Dachau, Mauthausen-Gusen. Jako delegat stowarzyszenia brał udział 6 września 2022 r. w uroczystościach pogrzebowych polskich więźniarek KL Ravensbruck w miejscowości Furstenberg/Havel. Jest również organizatorem corocznej mszy św. odprawianej pod koniec kwietnia w intencji polskich ofiar obozów koncentracyjnych w Niemczech.

W roku 2018 dekretem Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego został powołany do Rady Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, która od ponad 30 lat, po założeniu przez Kardynała Franciszka Macharskiego w porozumieniu z biskupami całej Europy realizuje misję stworzenia miejsca refleksji, edukacji, wymiany myśli i modlitwy dla wszystkich odwiedzających były niemiecki nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, a także przyczyniają się do budowania w świecie wzajemnego szacunku i pokoju.

Prywatnie żonaty, ma trójkę dzieci. Uwielbia podróże. Zimą pasjonat narciarstwa alpejskiego, latem najchętniej spędza czas z rodziną i przyjaciółmi nad Morzem Bałtyckim.