Bóg z tymi, którzy Go miłują,

współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. Rz 8,28

· UCZESTNICY DEBAT

ZMIEŃ JĘZYK

EMILIA PIECHOTA

Rocznik 1933. Urodziła się w Saczynie jako Emilia Młynkówna. Pierwszą Komunię Świętą przyjęła 15 sierpnia 1943 r. Do przyjęcia tego Sakramentu przygotował ją oraz inne dzieci - wiejski katecheta, dziś Błogosławiony Franciszek Stryjas.

Po zakończeniu wojny rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej w Saczynie, a klasę piątą i szóstą ukończyła w Chełmcach. W Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie otrzymała przygotowanie do zawodu nauczycielskiego. W 1953 r. rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Saczynie. W 1959 r. ukończyła Studium Nauczycielskie w zakresie filologii polskiej w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, zamieszkała w Kaliszu i uczyła w kaliskich szkołach języka polskiego.

W latach 1960-65 była Kierownikiem Ośrodka Metodycznego Języka Polskiego na miasto i powiat kaliski. Jednocześnie kontynuowała studia wyższe na wydziale pedagogiki w Poznaniu, uwieńczone dyplomem magisterskim.

Obowiązki nauczycielskie łączyła zawsze z pracą na rzecz środowiska i Kościoła. Przez wiele lat była prezesem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu. Obecnie jest członkinią Akcji Katolickiej przy Sanktuarium świętego Józefa. Gdy rozpoczął się proces beatyfikacyjny Franciszka Stryjasa, uczniowie wojennego katechety, zbierali dowody świętości swego Nauczyciela. Wspomnienia o bohaterskim katechecie zapisała w niewielkiej książeczce pod wymownym tytułem: Gdy wierzba była konfesjonałem. Służyła pomocą przy powstawaniu filmu pod tytułem: Świecki Apostoł - Błogosławiony Franciszek Stryjas.

Autorka wielu wierszy i tekstów śpiewanych. Jednym z bardziej znanych jej utworów jest Pieśń do Matki Bożej Chełmckiej. Muzykę do jej słów napisał Anzelm Drytkiewicz.

W październiku 2001 r. rozpoczęła posługę jako woluntariuszka, w Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, przygotowując cotygodniowe audycje zatytułowane: Perły literatury. Część jej audycji utrwalona została w książce pod takim samym tytułem, wydanej w 2010 r.

Wielokrotnie nagradzana przez władze oświatowe za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, najbardziej ceni sobie medal „Honorowego Przyjaciela Kalisza”. Otrzymała go jako w 2004 r. od Prezydenta Miasta Janusza Pęcherza jako symbol wdzięczności za upowszechnianie wiedzy o Kaliszu i Regionie.