Historyk, działacz społeczny, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi.
Działalność naukowa i wystawiennicza
Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, od 2013 r. doktor nauk humanistycznych. W 2023 r. ukończył studia podyplomowe International MBA in Strategy, Programme and Project Management na Politechnice Gdańskiej.
Od stycznia 2009 r. pracownik Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014–2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN.
Od kwietnia 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP. Alumn projektu Departamentu Stanu USA International Visitor Leadership Program (IVLP) – „Engaging and Educating Society about Painful Episodes in a Nation's History”.
Ekspert programów historycznych TVP3 Gdańsk: „W świetle prawdy” oraz „Wojna i Pamięć”. Członek Rad Programowych: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Członek międzynarodowego Komitetu Doradczego Muzeum realizowanego przez Victims of Communism Memorial Foundation w Waszyngtonie. Członek Komisji Kwalifikacyjnej do spraw opiniowania wniosków o wpis muzeum do Państwowego Rejestru Muzeów.
W 2020 r. zadebiutował na antenie Radia Gdańsk w roli autora i prowadzącego cykl audycji „Historia Nieoczywista”. Autor i redaktor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski.
Inicjator, konsultant oraz współautor wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych oraz ekspozycyjnych, w tym wystaw: „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, „Milion zza Oceanu”, „Westerplatte w 7 odsłonach”, „Bądźcie bezlitośni, bądźcie brutalni...” oraz „Dziedzictwo utracone”. Inicjator Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych (World Battlefield Museums Forum).
Zaangażowany w opowiadanie prawdy o polskim doświadczeniu II wojny światowej za granicą. Organizator oraz uczestnik międzynarodowej konferencji naukowej „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”.
Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w ramach których w Polsce i na całym świecie odbyło się kilkaset wydarzeń, angażujących łącznie ponad 33 milionów odbiorców.
Wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w 2019 r. zainicjował oraz koordynował realizację międzynarodowego projektu wystawienniczego „Fighting and Suffering”, który stał się największą tego typu akcją informacyjną w historii polskiej dyplomacji. Przedsięwzięcie to umożliwiło zaprezentowanie opowieści o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej w ponad 150 miejscach na całym świecie.
Od 1 czerwca 2021 roku pełnił funkcję zastępcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
23 lipca 2021 roku, wybrany 28 maja 2021 roku przez Sejm RP, objął stanowisko Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Działalność społeczna
W latach 2007–2008 uczestnik programu INDEX Pamięci Polaków Zamordowanych i Represjonowanych przez Hitlerowców za Pomoc Żydom. Przewodniczący Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Ponadto w 2013 r. był jednym z głównych inicjatorów i współorganizatorów powstania w Gdańsku alei im. Żołnierzy Wyklętych. W 2015 r. doprowadził do nazwania jednej z głównych ulic terenów byłej Stoczni Gdańskiej imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Był członkiem Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, który został odsłonięty w Gdańsku 30 sierpnia 2015 r.
Nagrody i wyróżnienia
· Srebrny Krzyż Zasługi (2021), za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski
· Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2019) · Medal „Pro Bono Poloniae” (2023)
· Medal „Pro Patria” „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” (2018)
· Odznaka Honorowa „Bene Merito” przyznawana przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej (2020)
· Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (2023)
· Odznaka Honorowa za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą (2023)
· Medal „Zasłużony dla miasta Elbląga” (2015)
· Honorowa odznaka Federacji Młodzieży Walczącej (2015)
· Medal „Pamiętaj Polsko o Tych Synach Swoich” Stowarzyszenia Rodzina Katyńska (2016)
· Medal „Zło dobrem zwyciężaj” (2016)
· Medal „Za zasługi dla Polaków w Kazachstanie” (2018)
· Pierścień „Inki” (2016), za postawę patriotyczną i krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych
· Odznaka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Za zasługi dla Armii Krajowej” (2018)
· Srebrna statuetka BohaterON im. Powstańców Warszawskich, w kategorii osoba publiczna (2019)
· Odznaka Honorowa Krzyż Pamięci Szlaku Nadziei Medal 100-lecia „Cudu nad Wisłą” (2020)
· Srebrny Medal „Labor Omnia Vincit” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego (2023)
· Odznaka Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość (2023)
Osobowość roku 2016 na Pomorzu w kategorii działalność charytatywna i społeczna, plebiscyt organizowany przez „Dziennik Bałtycki”.
Osobowość roku 2017 na Pomorzu w kategorii kultura, plebiscyt organizowany przez „Dziennik Bałtycki”.
Radiowa Osobowość Roku 2019 Radia Gdańsk.
„Nagroda widzów” TV Republika w 2023 r.